sobota, 13 czerwca 2009

Rozwiązanie spółki

Zob. Kodeks Spółek Handlowych


(art. 58 ksh).

Rozwiązanie sp. j. powodują (zamknięty katalog):

  1. przyczyny przewidziane w umowie sp.,
  2. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
  3. ogłoszenie upadłości sp.,
  4. śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
  5. wypowiedzenie um. sp. przez wspólnika lub wierzyciela,
  6. prawomocne orzeczenie sądu.

Nie można w drodze um. ustalić, że niektóre z ww. przyczyn nie będą stanowić podstawy rozwiązania sp.

Nastąpienie zdarzeń powodujących rozwiązanie sp. = wejście sp. w fazę likwidacji (wyjątki: milczące przedłużenie i utrzymanie sp., a ponadto przeprowadzenie likwidacji nie jest obligatoryjne, wspólnicy mogą uzgodnić inny sposób zakończenia działalności sp.).rozpoczęcie likwidacji (sp. nie ulega ona automatycznemu ,,zgaśnięciu"). Rozwiązanie sp. jawnej jest czymś innym niż ustanie bytu sp. (ten ostatni przypadek ma miejsce po zakończeniu likwidacji lub postępowania upadłościowego i wykreśleniu sp. z rejestru przedsiębiorców).

Rozwiązanie sp. należy ujawnić w KRS, firma + dodatek ,,w likwidacji".

Rozwiązanie sp. może nastąpić:

  1. z mocy ustawy:
  • ogłoszenie upadłości sp. (ogłoszenie upadłości sp. j. ≠ ogłoszenie upadłości wspólników),
  • śmierć wspólnika ogłoszenie upadłości wspólnika.

Wspólnicy mogą przewidzieć w umowie, że w przypadku śmierci wspólnika lub ogłoszenia upadłości wspólnika = sp. będzie trwać nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami. Umowę taką można zawrzeć po śmierci wspólnika lub ogłoszeniu upadłości wspólnika.

  1. z woli wspólników :
  • jeżeli wspólnicy już w umowie sp. postanowili, że nastąpienie oznaczonych zdarzeń (np. termin, zamierzony cel gospodarczy, niekorzystna zmiana warunków prowadzenia przedsiębiorstwa) spowoduje rozwiązanie sp., na co zezwala im wyraźnie art. 58 pkt 1 ksh Skoro ksh nie precyzuje przyczyn, um. sp. powinna to czynić, ponadto um. powinna precyzować, czy nastąpienie przyczyny wskazanej w umowie pociąga za sobą bezpośrednio (automatycznie) rozwiązanie sp., czy też okoliczność ta powinna być jeszcze stwierdzona uchwałą wspólników. Ponadto wspólnicy mogą w umowie przewidzieć okoliczności, których nastąpienie daje oznaczonemu wspólnikowi podstawę do wypowiedzenia sp.. Wspólnicy mogą postanowić w umowie sp., iż jej rozwiązanie nastąpi w razie podjęcia przez wspólników większością głosów uchwały o rozwiązaniu sp..
  • w każdym momencie wspólnicy mogą postanowić jednomyślną uchwałą, iż rozwiązują swoją sp. na podstawie art. 58 ksh W takim przypadku bez znaczenia jest, czy konkretną przyczynę rozwiązania sp. przewidziano już w umowie zawiązującej sp..
  1. wypowiedzenie sp. przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika – wypowiedzenie następuje poprzez złożenie jednostronnego oświadczenia woli osoby uprawnionej do dokonania wypowiedzenia (tzw. uprawnienie kształtujące). Oświadczenie powinno zostać złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jest ono kierowane do wspólników jako stron um. albo do wspólnika uprawnionego do reprezentowania sp.. Oświadczenie jest złożone z chwilą, gdy doszło do adresatów. Należy pamiętać, że wypowiedzenie sp. jawnej przez poszczególnych wspólników nie powoduje rozwiązania sp., jeżeli wspólnicy, mimo wypowiedzenia, przedsiębiorstwo sp. nadal prowadzą. Ponadto pomimo wypowiedzenia sp. przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika sp. trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli um. sp. tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią.

    Wypowiedzenie może być dobrowolne (przez wspólnika - na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego) lub przymusowe (przez wierzyciela - gdy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeprowadzono bezskutecznie egzekucję z ruchomości wspólnika, jeżeli termin przewidziany w umowie był krótszy wierzyciel może skorzystać z tego terminu), dotyczy to również sytuacji gdy sp. została zawiązana na czas oznaczony.

    Gdy um. zawarta jest na czas nieoznaczony wypowiedzenie musi nastąpić na 6 m-cy przed końcem roku obrotowego (gdy rok obrotowy = kalendarzowemu – do 31 czerwca). Wypowiedzenie powinno być dokonane w formie pisemnej, należy je złożyć pozostałym wspólnikom lub wspólnikowi uprawnionemu do reprezentowania sp.. Wypowiedzenie sp. na czas określony możliwe jest tylko w sytuacji gdy um. sp. lub uchwała wspólników to przewiduje, nie dotyczy to jednak wypowiedzenia przez wierzyciela.

  2. rozwiązanie sp. przez sąd – ksh przewiduje dwa takie przypadki: rozwiązanie sp. przez sąd (z ważnych powodów) na wniosek któregokolwiek ze wspólników oraz przyznanie (również z ważnych powodów) jednemu ze wspólników sp. składającej się z 2 wspólników prawa do przejęcia majątku sp. powodującego rozwiązanie sp.. Należy pamiętać, że w pierwszym przypadku jeżeli ważny powód zachodzi wyłącznie po stronie jednego ze wspólników, sąd może na wniosek pozostały wspólników orzec o wyłączeniu tego wspólnika ze sp. (art. 63 § 2 ksh). Postanowienia te mają charakter ius cogens.


 

Biorąc pod uwagę różnice pomiędzy rozwiązaniem sp., a wystąpieniem z niej wspólnika należy wskazać, że to ostatnie jest zdarzeniem prawnym powodującym, że wspólnik traci swoje członkostwo w spółce jednakże sp. nadal istnieje (chyba że zostaje 1 wspólnik), podczas gdy, rozwiązanie sp. jest zdarzeniem odnoszącym się do wszystkich wspólników i samej sp..

Spółka jawna è FORUM

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl