sobota, 13 czerwca 2009

Odpowiedzialność wspólników

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

Odp. subsydiarna i solidarna wspólników w sp. j.

Za zobowiązania sp. (prywatnoprawne i publicznoprawne) wspólnicy ponoszą odp.:

  1. Osobistą – obejmuje ona cały majątek osobisty wspólnika, bez ograniczeń.
  2. Nieograniczoną – w stosunkach zewnętrznych nie można ograniczyć tej odpowiedzialności. Dopuszcza się ograniczenia wewnętrzne, niewpływające jednak na stosunki z osobami trzecimi.
  3. Solidarną z pozostałymi wspólnikami i spółką –:
  • wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych;
  • aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani;
  • w razie spełnienia świadczenia przez jednego ze wspólników, o tym, czy i w jakich częściach dłużnik ten może żądać zwrotu od pozostałych wspólników i sp. rozstrzygać będzie treść um. sp. bądź treść innych porozumień pomiędzy wspólnikami;
  • zastosowanie ma też art. 375 k.c. dotyczący zarzutów przysługujących współdłużnikowi;
  1. Subsydiarną (z wyjątkiem należności publicznoprawnych – zob. art. 115 Ordynacji podatkowej) – polega ona na tym, że wierzyciel sp. może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, tylko, gdy egzekucja z majątku sp. okaże się bezskuteczna. Nie jest to jednak przeszkodą do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi (a nie prowadzenia egzekucji) zanim egzekucja z majątku sp. okaże się bezskuteczna. Pozwoli to na przykład na zabezpieczenie powództwa, co zwiększa szanse wierzyciela na zaspokojenie.

Dla stwierdzenia bezskuteczności egzekucji wobec sp. nie jest zawsze konieczne jej wszczęcie i stwierdzenie przez komornika bezskuteczności egzekucji. Wystarczy, gdy jest oczywiste, że egzekucja będzie nieskuteczna. Co do zasady za wystarczającą uważa się sytuację, gdy sp. nie ma majątku wystarczającego do przeprowadzenia egzekucji (np. ogłoszenie upadłości, brak aktywów w bilansie sp.).

Odpowiedzialności wobec wspólnika nie trzeba dochodzić w drodze odrębnego powództwa przeciwko temu wspólnikowi. Wierzycielowi wystarczy tytuł egzekucyjny przeciwko spółce, któremu sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania sp., jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również, gdy będzie oczywiste, że egzekucja będzie bezskuteczna (art. 7781 kpc).

Subsydiarnego charakteru nie ma solidarna odpowiedzialność wspólnika za zobowiązania powstałe przed wpisem sp.j. do rejestru (art.31 § 3 ksh). Odp. ta ma charakter bezpośredni.

Wspólnik nie odpowiada osobiście za długi wynikające z zobowiązań wewnątrzspółkowych (np. wypłata udziału w zysku czy odsetek). Odpowiada jednak za długi sp. wobec innego wspólnika powstałe w stosunkach zewnętrznych sp.

Spółka jawna è FORUM

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl