sobota, 13 czerwca 2009

Milczące przedłużenie spółki

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

Sp. j. uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony = gdy pomimo istnienia przyczyn rozwiązania przewidzianych w umowie, prowadzi ona swoją działalność za zgoda wszystkich wspólników.

Przesłankami milczącego przedłużenia sp. jawnej są:

  1. zgoda wszystkich wspólników na działalność sp., która może być wyrażona w dowolnej formie, nie jest wymagane powzięcie w tym przedmiocie żadnej uchwały ani sporządzenie dokumentu pisemnego (tzw. dorozumiane oświadczenie woli),
  2. dalsze prowadzenia działalności gospodarczej przez sp.; przyjmuje się że sp. powinna w dalszym ciągu prowadzić swoje przedsiębiorstwo, a nie podejmowanie czynności zmierzających wyłącznie do spieniężenia majątku sp.

W razie zaistnienia powyższych przesłanek sp. zostaje przedłużona na czas nieoznaczony. Wspólnicy mogą jednak postanowić, iż sp. zostaje przedłużona na czas oznaczony = wymagane jest zawarcie przez wspólników um. w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Sp., której istnienie zostało przedłużone na czas nieoznaczony, nie jest nową spółką, lecz spółką dotychczas istniejącą i prowadzoną pod ta samą firmą, wspólnicy są w dalszym ciągu związani pierwotną umową sp. (z ewentualnymi zmianami).

W um. sp. można postanowić, że sp. trwa nadal pomimo:

  • śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika
  • wypowiedzenia um. sp. przez wspólnika lub jego wierzyciela.

Wspólnicy mogą tak postanowić także po zaistnieniu tych zdarzeń.

Uzgodnienia co do dalszego prowadzenia spraw sp. powinny mieć miejsce niezwłocznie - w przypadku upadłości, lub śmierci wspólnika oraz przed upływem terminu wypowiedzenia w przypadku wypowiedzenia um. sp.; uzgodnienie takie należy uznać za umowę prawa cywilnego. W przeciwnym razie należy liczyć się z tym, że uprawnione do tego podmioty (np.: spadkobierca, wierzyciel wspólnika, syndyk), będą domagać się przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

O zawarciu um. przedłużającej istnienie sp. wspólnicy powinni zawiadomić, w zależności od okoliczności spadkobierców wspólnika, upadłego wspólnika lub wspólnika, który wypowiedział umowę sp. albo wierzyciela, który wypowiedział sp. i wspólnika będącego jego dłużnikiem.

W takim przypadku należy dokonać rozliczenia z występującym wspólnikiem lub jego spadkobiercami.

Zawarcie um. przedłużającej istnienie sp. oraz zmianę w składzie osobowym wspólników należy zgłosić do KRS.

Spółka jawna è FORUM

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl