sobota, 13 czerwca 2009

Reprezentacja

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

Czy można ograniczyć prawo reprezentowania sp. j. wobec O3 - proszę omów reprezentację tej sp.

Nie, nie można
ograniczyć prawa wspólnika do reprezentowania sp. wobec O3 (takie ograniczenie między wspólnikami nie wywołuje skutków prawnych na zewnątrz. Wspólnik naruszający zobowiązanie może odpowiadać na zasadzie art. 471 kc i następne).

Natomiast możliwe jest:

  1. całkowite pozbawienie wspólnika prawa do reprezentowania sp.:
    1. w umowie spółki
    2. orzeczeniem sądu z ważnych powodów,
  2. wprowadzenie ograniczeń co do sposobu reprezentacji.

Reprezentacja = kompetencja do składania i przyjmowania oświadczeń woli w stosunkach zewnętrznych ze skutkiem dla sp. Dot. ona wszystkich czynności sądowych i pozasądowych.

Obok wspólników sp. reprezentować mogą tylko prokurenci, pełnomocnicy i ewentualnie przedstawiciele ustawowi: kurator, likwidator. Katalog podmiotów uprawnionych do reprezentowania jest zamknięty.

Zasadą jest, że każdy wspólnik ma prawo reprezentować sp. Jest to jego prawo, a nie obowiązek.

Prawo reprezentacji sp. może być:

  • odjęte wspólnikowi z ważnych powodów (art. 30 § 2 ksh)
  • może nie przysługiwać ze względu na brak zdolności do czynności prawnych (wiek, ubezwłasnowolnienie).

Całkowite pozbawienie prawa do reprezentowania sp. – może nastąpić:

  1. na mocy um. sp. - zostało to przewidziane bezpośrednio w umowie sp., gdyż wspólnik przykładowo nie był zainteresowany reprezentowaniem sp., a jedynie udziałem w zyskach.
  2. na mocy orzeczenia sądu, ale w tym wypadku tylko z ważnych powodów - (m.in. niezdolność umysłowa, rażące niedbalstwo przy wykonywaniu kompetencji, prowadzenie działalności konkurencyjnej, "malwersacje"). Z żądaniem do sądu może wystąpić każdy, część wspólników lub wszyscy razem. Jeżeli z żądaniem wystąpi jeden wspólnik pozostali mogą wstąpić do procesu jako interwenienci uboczni. Wspólnik pozbawiony prawa reprezentacji na mocy wyroku sądowego nie może być prokurentem.

Ograniczenie umową sp. sposobu reprezentacji sp. – może nastąpić poprzez wprowadzenie zasady reprezentacji łącznej (nie jest to ograniczenie prawa do reprezentowania.) Reprezentacja łączna może polegać na = współdziałaniu wszystkich wspólników, współdziałaniu określonej liczby wspólników, współdziałaniu wspólnika z innym wspólnikiem lub prokurentem. Możliwe jest również ustanowienie reprezentacji łącznej tylko co do określonych wspólników, pozostałym pozostawiając prawo samodzielnego działania. Sposób reprezentacji sp. podlega ujawnieniu w KRS.

Brak właściwej reprezentacji = czynność jest nieważna – do czynności w imieniu sp. w ogóle nie doszło.


 

(UWAGA: Sołtysiński w Komentarzu twierdzi jednak, że przez analogię należy tu stosować art. 103 k.c. o działaniu fałszywego pełnomocnika, a zatem, że istnieje możliwość potwierdzenia czynności uwaga: komentarz dotyczy starego stanu prawnego, tj. przed wprowadzeniem art. 331 k.c.).

Wg komentarza Sołtysińskiego: czynność prawna dokonana bez umocowania lub z przekroczeniem granic umocowania jest albo nieważna (w razie dokonania jednostronnej czynności prawnej) albo dotknięta nieważnością względną (negotium claudicans). Do czynności prawnych dokonanych przez wspólników z przekroczeniem granic umocowania ograniczonego przez wymóg współdziałania należy stosować w drodze analogii art. 103, 104 k.c. – czynność może być zatwierdzona przez drugiego współuprawnionego.

Kompetencja wspólnika do reprezentowania sp. jest przedstawicielstwem ustawowym (art. 98 k.c.), wykazującym jednakże podobieństwo do reprezentacji osoby prawnej przez jej organy. Kompetencja wspólnika do reprezentowania sp. wynika bezpośrednio z ustawy, brak potrzeby wyposażania wspólnika w pełnomocnictwo.

Ale – zgodnie z art. 331 k.c., do jednostek organizacyjnych, niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. W związku z powyższym – pytanie o odpowiednie stosowanie art. 39 k.c.

Spółka jawna è FORUM

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl