sobota, 13 czerwca 2009

Odsetki od udziału

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

Sp. j. poniosła straty, mimo to wspólnik zażądał wypłaty odsetek od swojego udziału kapitałowego (art. 53 ksh).

Wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego nawet, gdy sp. poniosła stratę! Przepis ten ma charakter względnie obowiązujący, stosuje się go o ile um. sp. nie stanowi inaczej.

Ustawowe prawo do odsetek jest niezależne od wykazania zysku w bilansie sp.

Udział kapitałowy należy rozróżnić od udziału "spółkowego", pojmowanego jako ogól praw i obowiązków wspólnika w spółce. Udział kapitałowy wspólnika:

  • stanowi pewną wartość księgową wyrażoną w złotych i zapisaną na jego koncie w księgach handlowych.
  • jest zazwyczaj równy wartości wkładu w kapitale założycielskim sp. (o ile um. sp. nie stanowi inaczej).
  • Um. sp. może przewidywać, że udział wspólnika jest mniejszy, równy lub większy niż wartość jego wkładu.
  • może ulegać zmianie bez zmiany um. sp. – np. poprzez pobranie odsetek przy braku zysku udział kapitałowy ulega zmniejszeniu.
  • W razie uszczuplenia udziału kapitałowego wskutek strat odsetki oblicza się od zmniejszonego udziału kapitałowego. W przypadku zanotowania przez sp. zysku, należy go najpierw przeznaczyć na pokrycie straty.

Prawo do odsetek jest niezależne od wykazania zysku, ani niezależnym od samego roszczenia o wypłatę zysku. Odsetki należą się nawet, gdy sp. poniosła stratę. Jednakże nadmierne korzystanie z tego prawa może zagrażać wypłacalności sp. i prowadzić do jej upadłości. Według doktryny można takie postępowanie uznać za nadużycie prawa (art. 5 kc), gdy istnieje rzeczywiste niebezpieczeństwo niewypłacalności sp.. Jak się powszechnie przyjmuje um. sp. może prawo do odsetek od udziału kapitałowego wyłączyć, ewentualnie ograniczyć.

Spółka jawna è FORUM

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl