sobota, 13 czerwca 2009

Prowadzenie spraw spółki

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

(art. 39, 40, 41 ksh)

Zasada = każdy ze wspólników ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw sp.

Prowadzenie spraw sp. = dokonywanie czynności faktycznych i organizacyjnych niewywołujących skutków na zewnątrz.

Prawa prowadzenia spraw sp. nie można powierzyć O3 z wyłączeniem wspólników (zasada ta nie podlega ograniczeniu lub wyłączeniu na podstawie um. sp.). Są to prawa i obowiązki o charakterze korporacyjnym.

Prowadzenia spraw sp.:

  • Każdy wspólnik samodzielnie = czynności nieprzekraczających "zwykłych spraw sp."
  • Uchwała wspólników = jeżeli sprzeciw którykolwiek ze wspólników. się jej prowadzeniu, wymagana jest. (Sprzeciw może być w dowolnej formie).
  • Wszyscy wspólnicy jednomyślnie = czynności przekraczające zwykłe sprawy sp. (m.in. dec. o zmianie profilu działalności, o inwestycjach, o zmianie firmy lub siedziby sp., decyzja o utworzeniu filii sp. czy zawarcie długoterminowej um. najmu).

Czynność nagłą = może bez uchwały wspólników wykonać każdy wspólnik mający prawo prowadzenia spraw sp.

Prowadzenia spraw sp. może być powierzone = jednemu lub kilku wspólnikom, na podstawie um. sp. lub na podstawie późniejszej uchwały wspólników, która stanowi w istocie zmianę um. sp. Uchwała taka powinna być zatem podjęta w formie pisemnej, pod rygorem nieważności, w zasadzie jednomyślnie.

Wyłączenie prawa do prowadzenia spraw sp. = dot. pozbawia wspólników wyłącznie ich udziału w prowadzeniu zwykłych spraw. Zachowują oni prawo do współdecydowania o sprawach przekraczających zwykły zarząd, w takim przypadku wymagana jest zgoda wszystkich wspólników sp., nawet tych wyłączonych od prawa prowadzenia spraw sp.

Zasady mogą być ustalone w um. sp., np.:

  • wszyscy wspólnicy,
  • tylko część wspólników,
  • jeden wspólnik,
  • O3 i co najmniej jeden wspólnik.

Umowne postanowienia dotyczące prowadzenia spraw sp. są wiążące jedynie w stosunkach wewnętrznych między wspólnikami i nie podlegają ujawnieniu w rejestrze.

Ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenie spraw sp.. Odwołać prokurę może natomiast każdy wspólnik mający prawo prowadzenia spraw sp.

Za prowadzenie spraw sp. wspólnikowi nie otrzymuje wynagrodzenia.

Prawa i obowiązki wspólnika prowadzącego sprawy sp. ocenia się w stosunku między nim a spółką według przepisów o zleceniu, a w przypadku, gdy wspólnik działa w imieniu sp. bez umocowania albo gdy wspólnik uprawniony do prowadzenia spraw sp. przekracza swoje uprawnienia – według przepisów o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Spółka jawna è FORUM

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl